Nasz region zachwyca! Odkryj jego atrakcje!

Stara Kopalnia

Jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie. Dawna Kopalnia Węgla Kamiennego Julia okrzyknięta po rewitalizacji w 2014 roku najpiękniejszym naziemnym kompleksem górniczym w Polsce. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia to przede wszystkim kulturalne serce miasta z rozległą ofertą wystawienniczą na powierzchni 4 i pół hektara. Zwiedzanie z byłymi górnikami w roli przewodników to dwa i pół kilometra kopalnianych budowli i zakamarków. Blisko dwugodzinna wędrówka obejmuje m.in. chodnik podziemny, kuźnię, maszyny wyciągowe, hale tokarek i frezarek oraz wieżę widokową, z której roztacza się wspaniała panorama na miasto i okoliczne góry. Atrakcją nocnego zwiedzania, dostępnego także dla firm i grup zorganizowanych, jest poznanie górniczych prac w podziemiach, które wynagradza tradycyjna biesiada górnicza. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dla rodzin z dziećmi.

Zamek Książ

Największy na Dolnym Śląsku i trzeci co do wielkości w Polsce należy do najważniejszych zabytków na mapie kraju. Zadziwia dynamiką zmian zachodzących w samym zamku i jego otoczeniu. W ostatnich latach powstały m.in. nowe aranżacje sal, zrekonstruowane na tarasach fontanny zyskały baśniową oprawę dzięki zimowej, świetlnej iluminacji. Udostępniono do zwiedzania odrestaurowane mauzoleum i nową, podziemną trasę turystyczną. Książ jest atrakcyjny przez cały rok. Pobyt w zamku warto zaplanować z noclegiem w trzygwiazdkowym Hotelu Książ i przeznaczonym tylko dla śmiałków nocnym zwiedzaniem. Warta uwagi jest także oferta związana z organizowanym raz w miesiącu zwiedzaniem rodzinnym. To wszystko w magicznej, niezapomnianej scenerii Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Muzeum Porcelany

W Polsce jedyne. Liczące sobie ponad sto lat historii, od 2015 roku w zupełnie nowej odsłonie. Nowoczesne, lecz umiejscowione w nobliwych murach mieszczańskiej rezydencji rodu Albertich. W samym centrum miasta można zobaczyć 10 000 eksponatów. To jedna z najbogatszych kolekcji historycznej porcelany śląskiej. Obok kunsztownych dzieł mistrzów z wiodących XIX-wiecznych manufaktur wałbrzyskich i śląskich eksponowane są wybitne wyroby z najważniejszych fabryk Europy, m.in. Miśni, Berlina, Wiednia czy Sevres. Muzeum to również wystawa niepowtarzalnego designu polskiej ceramiki z lat 50. i 60. XX wieku, galeria polskiego malarstwa współczesnego z dziełami Beksińskiego, Dudy-Gracza, Starowieyskiego czy Nowosielskiego, a także cyklicznie organizowane wystawy czasowe. Wreszcie klimat dawnej rezydencji z meblami, obrazami i rzemiosłem artystycznym z minionych epok.

Palmiarnia

Historia wałbrzyskiej Palmiarni jest nierozerwalnie połączona z Książem. Ostatni, arystokratyczny pan na zamku, Jan Henryk XV zbudował ją dla swojej małżonki Księżnej Daisy – dzięki temu Palmiarnia nazywana jest „najpiękniejszym bukietem dla Daisy”. Dziś zachwyca bogactwem flory – 200 gatunków roślin reprezentuje różne strefy klimatyczne, a najstarsze okazy plam daktylowych mają przeszło 120 lat. Palmiarnia jest jednym z pięciu zimowych ogrodów w Polsce. Na skalę Europy wyróżnia się przede wszystkim wnętrzem z tufu wulkanicznego sprowadzonego z wulkanu Etna oraz niezwykłą kopułą centralną o wysokości 15 m. Dziś Palmiarnia to także dom dla żółwi, ryb, pawi i lemurów.

Kompleks Riese

Sztolnie Walimskie to tzw. kompleks „Rzeczka”, jeden z siedmiu kompleksów „Riese” wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Górach Sowich. Budowa kompleksu „Riese” była jedną z największych militarnych inwestycji III Rzeszy, która nigdy nie została ukończona. „Riese” już o wielu lat rozpala umysły poszukiwaczy przygód i badaczy historii. Sztolnie Walimskie są kompleksem udostępnionym do zwiedzania.

Zapraszamy wszystkich miłośników historii i podziemnych atrakcji!